译林版四年级上册英语Unit 7《I  How much》单元话题阅读理解专项练习(含答案)
发布时间 2024年09月20日
资源编号 56875

译林版四年级上册英语Unit 7《I How much》单元话题阅读理解专项练习(含答案)

2023-08-25 四年级上册 0 1,821
郑重承诺丨本站提供海量精品教学资源,安全下载、真实可靠!
增值服务:
海量资源
试卷真题
DOC资料
PPT课件
知识点总结
每日更新
¥ 1.5教学币

VIP免费升级VIP

开通VIP尊享免费下载特权
立即下载 升级会员
详情介绍

本资料来自专辑:译林版四年级上册英语1-8单元话题阅读理解专项练习汇总

四年级上册英语单元话题阅读理解专项练习

Unit 7How much

1.阅读理解 

Mr Wang is from Tonghua. He is on holiday in the USA now. He wants to buy something for his wife and daughter. His American friend, John, goes with him to War-Mart, a big supermarket.

Mr Wang: How much is the skirt? I can’t see the price.

John: It’s here, 49 dollars.

Mr Wang: 49 dollars? How much is that in RMB? Let me see... It’s about 400 yuan! It’s too expensive (贵的)!

John: Do you think so?

Mr Wang: Yes, of course. OK. Forget it. How much is the handbag?

John: Look! It’s 98 dollars.

Mr Wang: No, no. It’s too expensive, too. How much is the chocolate?

John: Let me have a look. It’s 2 dollars 99 cents.

Mr Wang: For a big box of chocolate? That’s cheap. OK, I’ll take 4 boxes of chocolate.

(1)Mr. Wang is in the USA for ________________.

A.work
B.holiday
C.shopping

(2)John comes from ________________.

A.Tonghua
B.the USA
C.Australia

(3)Mr. Wang is ________________ in Warl-Mart.

A.having a walk
B.taking photos
C.shopping

(4)The handbag is ________________.

A.800 yuan in RMB
B.900 yuan in RMB
C.400 yuan in RMB

(5)Four boxes of chocolate are ________________.

A.11 dollars 96 cents
B.2 dollars 99 cents
C.10 dollars 99 cents

2.阅读下面的对话,选择最佳答案。 

A: Mum. Look, the supermarket is so big!

B: Yes, Jack! Here’s the clothes section (服装区). What do you want?

A: Mum, my jacket is small. May I have a new one, please?

B: OK! Which one do you want?

A: I like the green one with some cool zips (拉链). How much is it?

B: The green one is 145 yuan. Try it on, Jack.

A: OK, Mum. Do you like it?

B: Let me have a look. Hmm ...good, it fits you. Let’s buy it now.

A: Thank you, Mum.

(1)Jack and his mum are ______________.

A.in a supermarket
B.in a book shop
C.in the park

(2)We can see ______________ at this section.

A.toys
B.food
C.clothes

(3)Jack’s ______________ is small.

A.old jacket
B.new jacket
C.clothes

(4)There are ______________ on the green jacket.

A.some zips
B.some flowers
C.green buttons (扣子)

(5)Jack’s mum ______________.

A.likes the jacket, too
B.doesn’t want to buy it
C.buys blue jeans

3.根据文章内容选择最恰当的答案。 

Uncle Lee is coming to have dinner with us. Mum and I go shopping.

We don’t have any meat. We need to buy some. It’s ten yuan a kilo before (以前). But now two kilos are sixty yuan. I say, “Mum, let’s buy some fish.” Mum answers, “OK.” Fish is Uncle Lee’s favorite food. We buy one kilo and a half. We also buy some vegetables and some chicken, but we don’t buy any hamburgers. Uncle Lee doesn’t like them at all. Mum also wants to buy me some apples. You know, I like apples very much. But we can’t find any. We go home at a quarter to five in the afternoon.

(1)How much is meat now?

A.Ten yuan a kilo.
B.Fifteen yuan a kilo.
C.Thirty yuan a kilo.

(2)What doesn’t mum buy?

A.Meat.
B.Chicken.
C.Hamburgers.

(3)Uncle Lee’s favorite food is __________.

A.fish
B.chicken
C.noodles

(4)The writer’s favorite fruit is __________.

A.apples
B.bananas
C.oranges

(5)What time do they go home?

A.At 5:15.
B.At 4:45.
C.At 5:45.

4.阅读短文,判断正误。 

Lanlan has 50 yuan. She can buy a new bag now. This red bag is very nice. Wow, it is 180 yuan. It’s too expensive. This yellow bag is 20 yuan. It’s beautiful. And this blue bag is 30 yuan. She can buy two bags.

(1)Lanlan has 60 yuan.

(2)The red bag is 20 yuan.

(3)The blue bag is 20 yuan.

(4)The yellow bag is expensive.

(5)Lanlan can buy two bags.

5.根据短文内容判断下列句子正误。 

There is a toy shop. It has twenty dolls. A doll is twenty-two yuan. And there are thirty soldiers in the shop. One soldier is twenty-five yuan. Tom is in the shop. He wants to buy a soldier for himself and a doll for his sister, Lucy. He has fifty yuan. Is his money enough?

(1)The shop has twenty dolls.

(2)The shop has twenty-two soldiers.

(3)One soldier is thirty yuan.

(4)Tom wants to buy a doll for Lucy.

(5)Tom’s money isn’t enough.

6.阅读理解 

Hello, boys and girls. We have many new clothes. Do you like sweaters? Do you like pants? What’s your favourite colour? We have many sweaters and pants in all colours. The sweaters are only twenty yuan. And the pants are only fifteen yuan. Do you like dresses? Do you like skirts? Do you like nice hats? For girls, we have nice dresses at twelve yuan, skirts at ten yuan, and hats at eight yuan. For boys, we have shirts at ten yuan, shorts at seven yuan, and socks at three yuan. Come to our shop and have a look.

(1)You’re a girl. You can have_____from this shop.

A.hats and skirts
B.dresses and shorts
C.shorts and shorts
D.sweaters and shirts

(2)You’re a boy. You can have_____from this shop.

A.skirts and shirts
B.dresses and shorts
C.shirts and shorts
D.hats and shorts

(3)How much are the pants?

A.Five yuan
B.Fifteen yuan
C.Fifty-five yuan
D.Fifty yuan

(4)You have ten yuan. You can have_____.

A.socks and shirts
B.hats and sweaters
C.shorts and socks
D.skirts and socks

(5)This passage(短文)is_____.

A.a book
B.an ad(广告)
C.a story
D.a novel(小说)

7.阅读短文,完成下列各题 

I go shopping with my mum. We buy a lot of things from the supermarket. We buy some kinds of vegetables. They are tomatoes, cucumbers and potatoes. Tomatoes are one yuan a kilo. We buy one kilo. Cucumbers are fifty fen a kilo. We buy four kilos. I like potatoes very much. So my mum buys five kilos. They are two yuan a kilo. After this, we buy two kinds of fruits. They are bananas and oranges. They both are two yuan a kilo. We buy two kilos of bananas and one kilo of oranges. We have a happy day!

(1)补全表格中的信息。

Kind Goods Price Quantity Money
Vegetables tomatoes one yuan a kilo one kilo one yuan
cucumbers ________ fen a kilo ________ kilo ________ yuan
potatoes ________ fen a kilo ________ kilo ________ yuan
Fruits bananas ________ fen a kilo ________ kilo ________ yuan
oranges ________ fen a kilo ________ kilo ________ yuan

(2)How much are these goods in all?

(3)If we have only twenty yuan, is it enough to pay for these goods?

8.短文阅读。

I have a dress. It’s old and broken. I’d like a new one. Today is a fine day. So I go to the clothes shop with my mother. We see many nice dresses and skirts. I want to buy a red dress. But it is one hundred yuan. It is too expensive (昂贵的)! So I choose (选择) a blue one. It’s sixty­eight yuan and it fits (适合) me very well. My mother buys it for me. Then we go home by taxi together.

(1)I’d like a new ________.

A.skirt
B.dress
C.sweater

(2)I go to the clothes shop with my ________.

A.sister
B.father
C.mother

(3)The ________ dress is too expensive.

A.red
B.blue
C.white

(4)The blue dress is ________ yuan.

A.68
B.100
C.86

(5)We go home by ________.

A.bike
B.bus
C.taxi

…………

参考答案

一、阅读理解

1. (1)B(2)B(3)C(4)A(5)A

…………

资源下载此资源下载价格为1.5教学币,VIP免费,请先
资源每日更新! 升级终身VIP会员,享全站终身永久免费下载特权!限时优惠!如有问题,请联系客服QQ:20862811
收藏 (0) 打赏

感谢您的支持,我会继续努力的!

打开微信扫一扫,即可进行扫码打赏哦,分享从这里开始,精彩与您同在
点赞 (0)

江苏教学资源网(苏学网) 四年级上册 译林版四年级上册英语Unit 7《I How much》单元话题阅读理解专项练习(含答案) https://www.0516ds.com/56875.html

常见问题

相关文章

官方教学团队

为您解决烦忧 - 24小时在线 专业服务